Co jsou to relaxační techniky a autoregulační cvičení?

30.03.2020

V současnosti již existuje celá řada relaxačních metod - mezi nejznámější patří např. Jacobsonova progresivní relaxace a Schultzův autogenní trénink. Tyto jsou využívány převážně u dospělých k různým psychoterapeutickým a léčebným účelům (efektivní účinky byly prokázány např. při léčbě migrény, nespavosti, úzkostných stavů, astmatu, ekzémů, vysokého krevního tlaku aj.). Také u dětí se psychorelaxační techniky využívají k různým terapeutickým účelům, např. k léčbě bolestí hlavy, při snižování úrovně emoční lability, pohotovosti ke vzteku a hněvu, při rozvíjení sociálních dovedností a také pro zkvalitňování koncentrace pozornosti.

V přiloženém odkazu najdeme psychorelaxační metody pro děti i dospělé. K využití většiny z nich je třeba jen krátkého zácviku. Některé je vhodné využívat dle potřeby i opakovaně v průběhu dne, k některým je již potřeba zajistit si klid na cvičení a vyžadují pravidelnost a opakování cvičení.

Obsah:

1. Jednoduchá cvičení k odstranění psychického napětí

2. Cvičení k uvolnění silného napětí - vzteku a zlosti

3. Dechová cvičení - autoregulace dýchání

4. Masáže obličeje a hlavy

5. Cvičení na zlepšení spánku

6. Progresivní svalová relaxace v lehu na zádech (podle E. Jacobsona)

7. Jógová sestava "Pozdrav slunci"

https://www.pppnj.cz/Stranky/Odborne%20clanky/Relaxacni_cviceni.aspx




© 2020 Ivana Soukupová a kolektiv autorů | Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky