Jak předcházet osamělosti v karanténě?

30.03.2020

Možná, že jsme v době karantény mohli pocítit, že stejně na nás padla mírná deprese, i když jsme se snažili dodržet většiny zásad psychohygieny. Chodili jsme na procházky, cvičili, spali 8 hodin a stejně to na nás padlo. Jedno z možných důvodů může být pocit osamocení. Kdy naposled jsme viděli naše přátele? Byli jsme zvyklí každý víkend spolu trávit po večerech čas, jako odreagování po pracovním týdnu? Tak to dělejme dál. Je to jeden z dalších rituálů, který odborníci radí dodržovat. 

Samota a její dopad na zdraví

Samota má dvě podoby. Jedna je pozitivní, bývá vyhledávaná k pročištění mysli, k dobití energie, k odpočinku a k relaxaci od rušného dne. Druhá strana mince je ta negativní. Mluvíme o osamocení, kdy se cítíme odloučeni od lidí a má vážný dopad na naše zdraví. V psychické rovině je to podrážděnost, špatná nálada či deprese v extrémějších případech se mohou projevit i psychózy nebo sebevražedné tendence. Existuje dále celá řada studií, která dokazuje vliv osamělosti na naše tělo.

Výzkumy

Jedním z mechanismů, kterými se samota projevuje na fyzickém zdraví, je podle studie zhoršení imunity. Další zmiňuje publikace Světové zdravotnické organizace (WHO). Imunitu v době pandemie určitě snižovat nechceme. Srovnání osamělosti s pravidelným kouřením cigaret vychází z klasické studie Juliane Holt-Lunstadové a Timothy Smithe. Efekt samoty je podle výzkumníků srovnatelný s účinkem pravidelného kouření, a je dokonce vyšší než dobře prozkoumaná zdravotní rizika - například obezita nebo nedostatek pohybu.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/osamelost-umrtnost-alkohol-koureni-ministry-loneliness_1908050600_jab

První krok v boji proti samotě udělala ve Velké Británii premiérka Theresa May. Během pěti let by se na samotu měly místo léků častěji předepisovat společenské činnosti. Vzrůst by měl počet zájmových skupin, primárně pro důchodce. Jde například o kurzy vaření, tvořivé dílny, ale i nové komunitní kavárny a parky. Na samotu se bude od září 2020 preventivně upozorňovat i ve školách. A to v podobě prevence. Na středních se zařadí do osnovy výchovy ke zdraví, na základních jako samostatný předmět. Cílem je, aby děti uměly rozvíjet sociální vztahy.

https://www.e15.cz/the-student-times/velka-britanie-prevenci-samoty-k-empatictejsi-spolecnosti-1354173

Prevence samoty

Jako intuitivní prevenci můžeme vidět online konzerty, streamy, online skupinové lekce. Jde o to navodit člověka do vnitřního pocitu jednoty, sounáležitosti, patření do skupiny či společnosti jako takové. Skype, facetime bude teď jednou z nejvyhledávanější formou možné sociální interakce.

Někteří z nás jsou víc introvertní povahy, tedy tolik nevyhledávají společnost. Pro společenštější typy může ale omezení styku s okolím znamenat silnou psychickou zátěž. Nenechme se proto vtáhnout do pocitu odloučení a dále navazujme kontakty s okolím skrz online svět. Můžeme se domluvit s kamarádkama a udělat společný groupchat, společně si zacvičit a můžeme do konce u toho dělat akvitiy, které by jsme dělali v realitě - jedli společně jídlo, pití kávy či sklenky vína. Můžeme se spolu učit, hrát hry, seznamovat se. Příkladů je mnoho a v tomto ohledu můžeme být velmi vděční, že nám moderní společnost umožnila komunikovat online, i když je to často na úkor prožívání vztahů v realitě, v době karantény je to naše sociální kompenzace. A to je pozitivní.

Ivana Soukupová


© 2020 Ivana Soukupová a kolektiv autorů | Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky