Problém s motivací ke cvičení v karanténě?

31.03.2020

Momentální problém většiny z nás. Motivace nám mohla opadnout nebo i zcela zmizet, když se naše cvičení omezilo jen na domácí verzi workoutů. Důležité je v této fázi rozebrat naši inviduální motivaci ke cvičení a v případě, že najdeme odpověď, co nám konkrétně chybí, najít také kompenzaci.

Cvičíme, protože nás trápí zdraví? Máme nějaké oslabení pohybového aparátu v podobě například svalových dysbalancí, vadného držení těla, nemoci z přetížení nebo nás trápí metabolické poruchy, jako obezita, cukrovka a další? Řada našich fyzioterapetů, zdravotních cvičitelů a dalších fyziotrenérů nabízejí své služby v rámci možností také online. Doporučuji určitě pokračovat v pohybové terapii a poradit se se svým terapeutem.

Skvělé zdravotní cviky na bolává záda a další problémy najdeme například na

https://www.fyzioklinika.cz/navody-na-cviceni-vse/boli-me#content

Cvičíme, protože vnímáme psychické benefity? Někteří z nás cvičí, aby se cítili psychicky dobře. Posiluje to naše sebevědomí, uvolňuje se tím napětí, které se nastřádá v našich profesních a soukromém životě. V době krize jsme víc vytíženi než normálně. Potřebujeme zaktivovat naše psychické rezervi, aby jsme dokázali aktivně čelit problémům, které dokážeme ovlivnit a být psychicky odolní vůči těm, na které nemáme vliv. Pokud jsme pod psychickou zátěží, nepřestávejme cvičit, i když na to není nálada. Cvičení je péče o tělo i mysl a tu si teď zasloužíme víc než jindy.

Cvičíme, protože nám jde o přetvoření našeho zevnějšku? Nabrat svalovou hmotu či naopak redukovat tuk a hubnout. Pro tu první skupinu to může být trochu smutnější, protože k nabrání svalové hmoty je zapotřebí víc než cvičení s vlastní váhou. Můžeme ale zlepšit svou kondici, flexibilitu, vytrvalost a udržet se ve formě. Redukovat tuk a hubnout ovšem můžeme i z pohodlí domova. Zde je potřeba opět upravit jídelníček. Nezapomínejme na fakt, že nemáme takový výdej energie a pro hubnutí naše strava musí vytvářet kalorický deficit. Zjednodušeně víc vydáváme energie než přijímáme. Takže poprosme popřípadě našeho trenére či výživovýho poradce, ať nám upraví jídelníček na "karantena upgrade".

https://www.instagram.com/johnreedfitness_czechia/?igshid=57aj2b9h7hyv&fbclid=IwAR1sDbInmaoKLQsG8nj75fZo3UWHtgnKbbqNYRm0GMnmqmJq4WUyYo4Al3U

Cvičíme, protože to uspokojuje naši potřebu sociální interakce? Pokuď jsme ten typ, co cvičí ve fitness centru vždycky s parťákem, tak jako kompenzace je dobré si domluvit společný trénink přes skype či facetime. Můžeme být pro sebe nevzájem inspirací a dávat si různé challenge a vzájemně to mezi sebou či okolím publikovat. Nebo je skvělé se zúčastnit online lekcí. Někteří z nás zase cvičí vždy s trenérem na individuálních či skupinových lekcích. Máme v hlavě zkrátka nastavené, že nás vede nějaký zkušený odborník. V tomto případě se můžeme obrátit naštěstí na většiny z našich trenérů, kteří jsou tu pro nás a dál nás podporují v naši těžké práci na sobě samých.

Zde je stránka, kde najdeme spoustu živých lekcích.

https://www.onlinefitness.cz

Cvičíme, protože si přejeme uznání od okolí? Uznání je přirozenou lidskou potřebou a bývá to velká složka v naší inviduální motivaci. Po čase bývá uspokojena a my zjišťujeme, že to děláme hlavně pro sebe.. Nyní máme jedinečnou příležitost ukázat našemu okolí a sobě, kolik vůle, odhodlání a kuráže v nás je. Jaká videa nejvíc evokují v lidech pocit uznání? Příklad: Video se svalnatým mužem, který dělá shyby nebo od muže, který dělá shyby a je na vozíčku? :-) Řekněme si "Tohle období je jenom zkoužka, jak silný člověk jsem. Jsem inspirací pro sebe a své okolí."

Pár tipů pro podporu motivace

Nastavme si v domácí karanténě řád. Proberme upgrade našeho tréninkového plánu, tréninkových jednotek s našimi trenéry. Zvol me si čas, kdy se nám nejvíce chce cvičit. Ráno, po obědě, večer. Doporučuje se dodržovat naše denní rituály a s tím i rituály kolem tréninků. Pouštíme si motivační hudbu po cestě do fitka? Vybíráme si slazený outfit? Dáváme na sociální sítě videa z cvičení? Pokračujme. Pomůžeme našemu mozku najet na zajetý řád. A jestliže máme pocit, že na to nestačíme, můžeme se obrátit na sportovní psychology.

Na závěr je potřeba zmínit, že jsou mezi náma ti, kteří nebyli pohybově aktivní a nyní cítí potřebu začít cvičit či běhat venku. Určitě je skvělá příležitost a pokud nám to doktor nezakázal na otázku "cvičit?" je odpoveď vždycky ano. Měli by jsme ale respektovat svůj momentální tělesný stav a tréninkový plán si dobře promyslet. Jestliže jdeme běhat ven, musíme si uvědomit možné rizika nachlazení. Někdo má silnější imunitní systém a někdo trpí nachlazením několikrát do roka. Buďme tedy ohleduplní. Pokud chceme začít cvičit, nezapomínejme, že jsou tu pro nás trénéři, kteří nám nabízejí své služby i online. V jednom článku na instagramu v této souvislosti upozorňoval veřejnost osobní trenér Radek Rosa

"Ještě bych na Vás "sporťáky" chtěl apelovat s jednou věcí. A to na nejen na cvičence , ale i na trenéry poskytujici on-line coaching ! V tomhle období neni vhodné hnát domácí "workouty" do extrému. Být v dobré fyzické kondici sice znamená mít lepší imunitu , ale trénink nebo běh by Vás neměl přivézt do vyčerpání či únavy. Únava Vaši imunitu snižuje a pokud v sobě ten vir už nevědomě nosíte , může to mít drastický průběh. Pokud jste celý rok neběhali venku , tak nyní není nejvhodnější období s tím začínat. Totéž platí u silového tréninku doma, volte adekvátní variaci cviků a nepřehánějte to."
instagramový profil - možnost online koučinku

https://www.instagram.com/irossaa_strong/?igshid=ob0lktriuahp&fbclid=IwAR1hWe29kgg-xdy3J4Kh3522mqTFrLLHHnU-HpuaYb7OOlRPYa1AJcOPcpg

Takže cvičit? Ano, ale s rozumem. :-)

Ivana Soukupová




© 2020 Ivana Soukupová a kolektiv autorů | Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky